Tatile Giderken Evde Kalan Çiçekler

Tatile gidiyorsunuz ve evde kalan çiçeklerinizin zarar görmesini istemiyor musunuz? O zaman yazımızı okuyarak tatile giderken evde kalan çiçeklerinize nasıl bakabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Tatile Çıkıldığında Evdeki Çiçeklerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Çiçeklerin her zaman suya ve havaya ihtiyacı olmaktadır. Ancak su miktarı iyi ayarlanmazsa çiçekler solabilir. Uzun ya da kısa süre tatile çıkıldığı zaman ise çiçeklere ihtiyaçları kadar su vermek zor hale gelmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda da bazı yöntemler bulunmuştur:

  • Saksıları su dolu bir kaba yerleştirmek
  • Saksıların içerisine su şişelerini ters bir şekilde yerleştirme
  • Büyük su bidonlarına hortum takarak, serum iğneleri yardımıyla saksılara ulaştırmak
  • Bidonlara delik açmak

Gördüğünüz gibi siz tatile çıktığınızda evde kalan çiçeklerinize zarar gelmemesi için kullanabileceğiniz pek çok yöntem var. Çiçeklerinizin miktarına ve cinslerine göre bu yöntemleri kolaylıkla kullanabilirsiniz. Elbette dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da var.

İlk olarak saksıların su dolu bir kaba yerleştirilmesinden bahsedelim. Bu yöntemi kullanırken saksıların altında yeterli büyüklükte ve miktarda delik açılması gerekmektedir. Böylece çiçekler ihtiyaçları kadar suyu alttan kolaylıkla alabilirler. Ancak su miktarını ve buharlaşma oranını da dikkate almalısınız.

Diğer bir yöntem ise saksıların içerisine su şişeleri yerleştirmektir. Bunun için su şişelerini biraz hava kalacak şekilde doldurmalı ve ters çevirerek saksılara güzelce yerleştirmelisiniz. Su şişesi ile toprak arasında çok hava ve boşluk kalırsa su bir anda boşalacağı için çiçeğe zarar verebilir. Bu nedenle yerleştirme işlemini çok dikkatli yapmalısınız. Eğer yerleştirme konusunda emin olamıyorsanız bu işlem için bazı aparatlar satılmaktadır. Bu aparatlar suyun bir anda akmasını engelleyeceği için oldukça pratik bir şekilde bu yöntemi kullanmanızı sağlar.

Tatile giderken çiçeklerinize bakmak için kullanacağınız başka bir yöntem ise büyük su bidonlarını kullanmaktır. Bunun için serum iğnelerinden yardım alırsanız, bitki ihtiyacı kadar suyu bidonlardan çekeceği için hiçbir sorun yaşamamış olursunuz.

Bitkiler için su kadar hava da önemlidir bu nedenle tatile giderken bitkilerinizin hava aldığından mutlaka emin olmalısınız.

Yukarıda pek çok farklı yöntemden söz ettik. Tatile giderken evde kalan çiçeklerinize bu yöntemleri uygulayarak, döndüğünüzde onları canlı bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir