Ali Tezel ile Emekli Maaşı Hesaplama Yolları

Ali Tezel ne kadar emekli maaşı alırım sorunu cevaplandırmakta ve emeklilik ile ilgili birçok konuda aydınlatıcı bilgi vermektedir. Ali Tezel; uzun yıllar boyunca Sosyal Sigortalar Kurumunda sigorta müfettiş yardımcısı olarak çalışmış biridir. Yardımcılıktan sonra sigorta müfettişi olarak atanmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında başmüfettiş olarak da görev almıştır. Akşam Gazetesinde birkaç yıl boyunca çalışma hayatı ve sosyal güvenlik ile ilgili bilgiler vermiştir. Ali Tezel, SkyTurk televizyon kanalında da bu konuların programını yapmıştır. Çoğu Türk vatandaşı tarafından izlenmekte olan programında vatandaşların emeklilik ve sigortalılık ile ilgili olan sorularını yanıtlamıştır.

Ali Tezel ve Emeklilik Dönemleri Nedir?

Ali Tezel ne kadar emekli maaşı alırım 2018 sorularını cevaplamaya devam etmektedir. Ali Tezel’e göre emeklilik için 3 dönem bulunmaktadır. Bu üç dönemi şu şekilde sıralayabiliriz;

  • 31 Aralık 1999 yılı ilk dönemi kapsamaktadır. Ecevit ve Demirel dönemlerine denk gelen bu dönemde 1999 öncesi sigortalılık süresi hesaplanmaktadır. Ali Tezer bu dönemi emeklilerin en çok maaş aldığı dönem olarak kabul eder.
  • 2000 ve 2008 yılları arasını ikinci dönem olarak isimlendirir. Ali Tezel bu yıllar arasında emeklilik ve emekli maaşı hesaplama yöntemlerinin değiştiğini savunur.
  • 2008 dönemi ve sonrasında ise hesaplama yöntem ve formüllerinin yine değiştiğini söyler. Aylık ne kadar emekli maaşı alırım diyen vatandaşlar bu yıllar göz önünde bulundurarak hesaplama yapmaları gerekmektedir.

Ali Tezel’in Emekli Maaşı Hakkında Uyardığı Konular Nelerdir?

Ali Tezel emekli maaşını hesaplayabilmek için bazı sertifika programları düzenlemiştir. Emekli maaşı hesaplama ve Sosyal Güvenlik Kurumu prim takibi yapma gibi işlemler oldukça kafa karıştırıcı olabilmektedir. Emekli maaşının hesaplanmasında bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Çalışma gününüz arttıkça alacağınız emekli maaşı düşmektedir.
  • Asgari ücret ile ya da asgari ücrete yakın prim ödeyenlerin alacakları maaş ay başına 2 ya da 3 lira düşmektedir.
  • Eğer emekli maaşınız eksik hesaplanmış ise ilgili kuruma dilekçe yazarak başvuru yapmanız gerekmektedir.
  • Ali Tezel ne kadar emekli maaşı alırım diyen vatandaşlara yardım etmeye devam etmektedir. 3 dönemi ve emeklilik şartlarının yerine getirilmesini göz önünde bulundurmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir