E-Devlet Sağlık Provizyonu Nedir?

Devlet kurumlarına gitmenize ve uzun sıralar beklemenize gerek kalmadan, ihtiyacınız olan hizmetleri alabildiğiniz E-Devlet sisteminde detaylı sorgulama işlemleri yapabilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yapabilmeniz için kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulaması için E-Devlet şifreniz yoksa, PTT şubelerinden alabilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden sağlık provizyonu sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Kısa ismiyle SPAS olarak bilinen Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi; BAĞ-KUR, SSK ve Emekli Sandığı’nın tek çatı altında SGK olarak birleşmesinden sonra sağlık yardımları için hak sahipliğinin alınabilmesi amacıyla oluşturulmuş bir sistemdir. Sağlık provizyon sorgulama nedir merak ediyorsanız; yeni doğan çocuklar, yeni emekli olanlar, yeni işe girenler ya da yeni işten çıkarılanlar, yeni evlenen ya da boşananlar, vefat eden kişiler için prim ödeme, bor. Ve nüfus kaydı gibi işlemlerinin elektronik ortamda kontrol ve tespit edilmesi sağlanmaktadır.

Sağlık Provizyon Aktivasyonu Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası kapsamında SGK üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanacak kişinin, bu hizmeti alıp alamayacağı konusunda müstahak olduğunu anlaşılabilmesi için aktivasyon işleminin yapılması gerekmektedir. Sağlık provizyonu alınabilmesi için Müstehaklık belgesi alınması yani kurum sistemi üzerinden hizmetin aktif hale getirilmesi gerekir.

Sağlık yardımlarından faydalanacak olan kişi, sağlık hizmetini hastane, eczane vb. başvurduğunda Müstehaklık belgesi yoksa hizmet alamamaktadır. Sağlık provizyonu sorgulama ve aktivasyon işlemleri E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet sağlık provizyonu için SGK- SPAS Müstehaklık Sorgulama ve Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi’ne giriş yapılmalıdır.

E-Devlet Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi Nasıl Çalışır?

E-Devlet sistemine kimlik doğrulaması yaparak giriş yaptıktan sonra ‘E-Hizmetler’ bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu’na giriş yapmanız gerekmektedir. SPAS Müstehaklık Sorgulama hizmetine giriş yaptığınız, açılan ekranda sorgulama sonuçlarını görebilirsiniz. Müstehaklık belgeniz olup olmadığını görebilir ve aktivasyon işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Durum yazan bölümde müstahaktır, provizyon alabilir ya da alamaz şeklinde bilgiyi ve provizyon tarihini görebilirsiniz.

BAĞ-KUR, Emekli Sandığı ve SSK üzerinden provizyon sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. E-Devlet sağlık provizyonu işlemleri sistem üzerinden otomatik olarak yapılmaktadır. Fakat belli aralıklarla kontrol etmenizde fayda vardır. Genel olarak ihtiyacınız olan sağlık hizmetleri ile ilgili tüm sorgulama işlemlerini E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir