Değişik Islak Kek Tarifi

Islak kek birçok şekilde ve farklı malzemede yapılabilen bir tatlı türüdür. Yapımı oldukça basit olan ıslak keki birçok şekilde yapabilirsiniz. Pastane usulü ıslak kek ya da portakallı, çaylı, bol soslu, damla çikolatalı, kuru üzümlü, cevizli ıslak kek yapabilirsiniz. Yeşil fıstık tozu ile de süsleyebilirsiniz. Islak kekin birçok çeşidi bulunmaktadır. Dilerseniz yanında dondurma da servis edebilirsiniz. Islak keki klasik şekilde yapıp sadece sosunu da değiştirebilirsiniz. Çikolata soslu, çilek soslu, frambuaz soslu ıslak keklerde yapılabilmektedir. Bu yazımızda size birçok değişik ıslak kek tarifi vereceğiz.

Vanilyalı Hazır Kek ile Islak Kek Nasıl Yapılır?

Vanilyalı hazır kekinizi borcama yerleştirdikten sonra eklemeniz gereken bazı malzemeler bulunmaktadır. Kek tarifleri arasında en meyveli olan bu tarifin malzemelerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • 1 su bardağı böğürtlen
  • 1 su bardağı ahududu
  • 2 su bardağı çilek
  • 1 su bardağı krem peynir
  • 1 su bardağı vanilyayı ezerek karıştırdıktan sonra borcamda bulunan hazır keke bu karışımı dökmeniz gerekmektedir. Kek üzerinde eğer delik açarsanız kekinizin içi de üstü kadar meyveli olur. Meyveleri yaydıktan sonra karışımın üzerinde 1 su bardağı kremşanti ekleyip dağıtmanız gerekiyor. Kremşantinin üzerine 1 su bardağı bisküvi kırıntısı ve çilek ekledikten sonra yaklaşık 3 saat boyunca buzdolabında bekletmelisiniz. Beyaz ıslak kek tarifi bu şekildedir.

Vanilyalı Puding ile Islak Kek Nasıl Yapılır?

Çikolatalı hazır kekinizde delikler açarak işleme başlamanız gerekiyor. Bir önceki tarifte olduğu gibi gerekli malzemeleri karıştırarak kekinizin üzerinde yaymalısınız. Gerekli malzemeler arasında; vanilyalı puding, krem şanti, kakaolu bisküviyi ayrı bir kapta; vanilya ve çikolata sosunu ayrı bir kapta karıştırmalısınız. Çikolata sonunu kekinizin üzerine yaydıktan sonra üzerine vanilyalı pudingi eklemelisiniz. Üzerine isteğe bağlı olarak yine çikolatalı bisküvi kırıntılarını dökebilirsiniz. Yaklaşık 3 saat boyunca buzdolabında soğutacağınız ıslak keki yumuşatmak için süt kullanabilirsiniz.

Yumurtasız Islak Kek Nasıl Yapılır?

Değişik ıslak kek tarifi arasında yumurtasız kek çeşidi de bulunmaktadır. Normal malzemelerin yanına ek olarak 2 yemek kaşığı limon suyu kullanarak yumurta olmadan ıslak kekinizi pişirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir