E Devlet Pasaport Sorgulama

E Devlet pasaport gönderi takibi yapmak isteyen vatandaşlara da hizmet eden bir uygulamadır. Pasaport durumlarını ve yurt dışı giriş çıkış durumlarını görmek isteyen kişiler e- devlet üzerinden sorgulama yapabilmektedir.

E- Devlet Pasaport Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılı?

E- Devlet aracılığı ile pasaport başvuru sorgusu yapmak isteyen vatandaşların izlemesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. İlk olarak E- Devlet girişini yapmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ve e- devlet şifresi ile sisteme giriş yapabilirler. Pasaport başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenmek istiyor iseniz sağ üst köşede yer alan arama motoru aracılığı ile işleminizi başlatabilirsiniz.

  • Arama sonucunda yaklaşık olarak 100 adet pasaport başlığı ile karşılaşacaksınız.
  • İlgili sonuca ulaştıktan sonra e devlet sizi e- pasaportun resmî sitesine yönlendirecek ve pasaport başvuru sorgusunu başka bir sitede yapacaksınız.
  • Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmek olan epasaport.egm.gov.tr üzerinden pasaport başvurunuzu kontrol edebilir ve hangi aşamada olduğunu, kargoya ne zaman verileceği gibi bilgileri öğrenebilirsiniz.

E- Devlet Yurda Giriş – Çıkış Belgesi Nasıl Sorgulanır?

E- devlet pasaport gönderi takibi dışında, pasaportunuz ile ilgili bir işlem daha sunmaktadır. Bu işlem, yurt dışı giriş çıkış belgesi sorgulamadır. Yurt dışı giriş çıkış belgesi sorgulamak için öncelikle e- Devlet Kapısına kimlik numaranız ve e- devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken adımları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Emniyet Genel Müdürlüğü başlığı aracılığı ile ya da arama motoruna ilgili belgenin adını yazıp aratarak belgeye ulaşabilirsiniz.
  • Yurda giriş çıkış belge sorgulama işlemi için ilgili sayfanız açıldığı zaman öncelikle bir bilgilendirme yazısı ile karşılaşacaksınız.
  • Bu bilgilendirme yazısını okuyup onayladıktan sonra devam et butonuna basmanız gerekmektedir.
  • Devam et butonuna bastığınız zaman ekranın üstünde bir uyarı göreceksiniz. 2009 yılı ve öncesine ait yurt dışı giriş ve çıkışlarının sistemde bulunmadığını belirten bir yazıdır bu.
  • Giriş çıkış tarihi belgesi oluşturmak için yurt dışında bulunduğunuz tarih aralıklarını seçmeniz gerekiyor.
  • Devam ettiğiniz takdirde belirttiğiniz tarih aralıkları içinde yurda giriş çıkış belgesine ulaşabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir