Kadın ve Erkeklerde Emeklilik Yaşı

Sosyal Sigortalar Kurumu’nun getirdiği yeni düzenlemeler sonucu kadın ve erkeklerin en çok merak ettiği sorulardan biri de emeklilik yaşı kaç, olmaktadır. Kadın ve erkeklerde, sigorta giriş tarihi ne kadar önce yapılmışsa, emeklilik yaşı ve prim ödeme koşulları da o kadar kolay olur. Kişilerin emeklilik hakkı kazanabilmeleri için bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu şartların en önemlisi sigorta giriş tarihi ve ödenmiş prim gün sayısıdır.

Erkekler İçin Emeklilik Yaşı Kaçtır?

İlk sigorta giriş tarihi 8 Eylül 1976 tarihinden önce olan erkekler, 55 yaşını doldurmaları ve de en az 5000 gün üzerinden prim ödemeleri gerekmektedir. Bu şart, 55 yaşını doldurmadan 25 yıllık sigorta sürecini tamamlama ve de en az 5000 günlük sigorta priminin ödenmesi olarak da değişebilir. Her iki şartı taşıyan erkekler, tam emekli maaşı alma hakkına sahip olabilirler.

8 Eylül 1999 tarihi ve sonrasında sigorta girişi yapan erkekler, emekli olma hakkını 60 yaşını doldurarak ve de en az 7000 prim gününü tamamlayarak elde edebilirler. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra işe giren kişiler için sigortalılık zamanı kalmamıştır. Aranan şart sadece, 7000 günlük prim süresini ödemek ve 60 yaşını doldurmak olmuştur.

Kadınlar İçin eEeklilik Yaşı Kaçtır?

SGK şartlarına göre, kadınların emeklilik yaşı da tıpkı erkeklerde olduğu gibi ilk sigorta başlangıç tarihe göre değişmektedir. İlk sigorta giriş tarihi, 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra olan kişiler, 7200 günlük prim süresini doldurmaları şartıyla 58 yaşında emekli olma hakkını kazanırlar. Ancak 58 yaşını doldurarak emekli olmaya hak kazanabilmek için 31 Aralık 2035 tarihine kadar 7200 iş gününe ait prim ödemesinin yapılması gerekmektedir.

Emeklilik Yaşı Nereden Öğrenilebilir?

Emeklilik yaşı kaç sorusunun cevabına en hızlı ve güvenilir biçimde, SGK resmi internet sitesi üzerinden ya da e- devlet uygulaması aracılığıyla ulaşılabilir. SGK internet sitesinden şifresiz, e- devlet uygulamasından da şifre kullanımıyla bilgi alınabilir. E- devlet şifresi olmayan kişiler herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında şifre alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir