SSK Emeklilik Sorgulama TC Kimlik No İle Nasıl Yapılır?

SSK emeklilik sorgulama TC kimlik no ile kısa bir sürede gerçekleştirilebilmektedir. Çalışanlar için emeklilik ile ilgili detayları takip etmek çok önemlidir. Eskiden kurumlara dilekçe verilerek gerçekleştirilen bu işlemler, günümüzde internet üzerinden daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Sorgulama işleminde TC kimlik numarası ve birkaç kişisel bilginin girilmesi yeterlidir. Herhangi bir özel belgeye gerek kalmadan sorgulama yapmak mümkündür. Bunun için E-Devlet sistemi kullanılabilir. Bilindiği üzere, E-Devlet üzerinden tüm devlet kurumlarına ve bu devlet kurumları tarafından verilen temel hizmetlere ulaşılabilmektedir. SSK sorgulama işlemi gerçekleştirmek isteyenler, SGK hizmetlerinin bulunduğu bölümden istedikleri bilgiyi öğrenebilirler.

SSK Sorgulamada Karşımıza Çıkan 4A, 4B, 4C Ne Anlama Geliyor?

SSK emeklilik sorgulama TC kimlik no ile gerçekleştirmek için E-Devlet’e giriş yapıldığında, bazı kavramlar karşımıza çıkmaktadır. 4A, 4B, 4C ve 4D ile kastedilmek istenenler, kişilerin çalıştıkları ve sigortalarının bağlı oldukları sektörler olmaktadır. SSK için sorgulama işlemi yapmak isteyenler, 4A ile ilgili hizmetlere başvurmalıdır. 4B ise devlet bünyesinde çalışan mühendis, sağlık memuru, hemşire, teknisyen, veznedar, koruma ve güvenlik görevlisi, ambar memuru, VHKİ gibi mesleklerde çalışanları kapsamaktadır. 4C,işçi sayılmayan ve bir yıldan az süreli çeşitli görevlerde sözleşmeli olarak çalışan kişileri kapsamaktadır. 4D ise diğer grupların dışında kalan, 6 aydan daha az bir süre için sözleşmeli olarak çalıştırılan kişileri kapsamaktadır.

SSK Emeklilik Sorgulama İle Hangi Bilgilere Erişilebilir?

SSK emeklilik sorgulama işlemini gerçekleştirenler, pek çok detay hakkında bilgi alabilmektedir. Sorgulama sonucunda, bugüne kadar ne kadar prim ödendiği, sigortalı olarak ne zaman çalışmaya başlandığı, toplam SSK gün sayısını ve ay içerisinde kaç günlük ödeme yapıldığı görülebilir. Emeklilik şartları arasında primlerin eksiksiz bir şeklide ödenmesi de bulunduğundan, bu bilgilerin zaman zaman kontrol edilmesi çok önemlidir. Prim ödemelerinde eksiklikleri bulunanlar, sorgulama sonucunda ne kadar borçları olduğunu öğrenmiş olur. E-Devlet’e ilk defa giriş yapacak olanlar, internet bankacılığı hizmetlerinden ilk girişlerini gerçekleştirebilirler. E-Devlet şifresi almak isteyenler ise en yakın PTT şubesine giderek şifre talebinde bulunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir