Bağ – Kur Emeklilik Yaşı Sorgulaması

Ne zaman emekli olurum Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı çalışanlarının en çok merak ettiği konu başlığıdır. Tüm sosyal güvenlik kurumları tek bir çatı altında toplandıktan sonra emeklilik koşullarının belirlenmesi için de sınıflandırmaya gidilmiştir. Buna göre; SSK çalışanları 4 – A, Bağ –Kurlu olanlar 4 – B ve Emekli Sandığı’na bağlı çalışanlar da 4 – C kapsamında değerlendirilir.

Bağ – Kurlu çalışanların emeklilik yaşının hesaplanması, Bağ – Kur ödemelerinin yapılmaya başlandığı ilk tarih ile çalışma hayatı boyunca yapılan prim ödemleri baz alınarak yapılır. Hesaplama işleminde, kişin doğum tarihi, Bağ – Kur’a giriş tarihi ve de ödenmiş prim gün sayısı önemlidir.

E – Devlet Üzerinden Bağ – Kur Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Bağ –Kur emeklilik yaşı sorgulamasının yapılabileceği en güvenilir yöntemlerin başında e – devlet uygulaması gelmektedir. E – devlet, şifreli bir uygulamadır. E- devlet şifresi bulunmayan kişiler, kendilerine en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında şifre alabilirler.

www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden sisteme, T.C kimlik numarası ve kişisel şifreyle giriş yapılır. Kişisel sayfanız açıldıktan sonra e- hizmetler alanını seçmeniz, buradan da SGK’yı tıklamanız gerekecektir. SGK sayfasında ortak menüsü yer alır. Menüden normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim alanını tercih etmeniz gerekir. Açılan sayfadan da Bağ – Kur’un temsil ettiği 4 – B kategorisine giriş yapıp, sorgu kısmını tıklamalısınız. Tüm işlem sonunda Bağ – Kur’dan ne zaman emekli olabileceğinize dair tüm bilgiler, detaylı olarak ekrana yansır.

SGK İnternet Sitesi Üzerinden Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır?

SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden de Bağ – Kur emeklilik yaşı hesaplaması yapılabilir. Bunun için öncelikle https://uyg.sgk.gov.tr/EMEKTARWEB/hakKazanma.do adresi tıklanmalıdır. Sayfa sizi Bağ – Kurlu çalışanların bulunduğu 4 – B kategorisine yönlendirecektir. Açılan ekran üzerinde, emeklilik türü, cinsiyet, doğum tarihi, maluliyet vb durumlar ile yurtdışı borçlanması ile emekli olma alanlarının durumunuza göre eksiksiz ve doğru olarak doldurulması gerekir. Tüm ilgili alanlar doldurulduktan sonra tamam butonuna basmanızla emeklilik yaşınızın hesaplandığı tablo ekrana yansır. Aynı işlemler 4 – A ve 4 – C sosyal güvenlik kurumları için de yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir