Dudakta Uçuk Neden Çıkar?

Ağrılı ve kaşıntılı olması, yüz görünümünü de olumsuz etkilemesi gibi nedenlerden dolayı uçuk çıkması kişileri oldukça rahatsız eder. Dudakta uçuk neden çıkar diye merak ediyorsanız bunun altında pek çok sağlık sorunu var. Özellikle soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkan enfeksiyonel hastalıklar uçuk çıkmasına neden oluyor.

Uçuk Çıkmasının Belirtileri ve Nedenleri

Dudak kenarında meydana gelen kaşıntı ve ağrı, uçuğun belirtileri arasında yer alır. İçi su dolu kabarcıklar ve kızarıklık ile kendini gösterir. Dudakta uçuk neden çıkar diyenler için uçuğun ortaya çıkma nedenlerine bir göz atalım;

  • Kadınlarda adet dönemi yaklaştığında ve adet dönemi içerisinde dudakta uçuk çıkması muhtemeldir.
  • Ağır diyabet hastalarında da uçuk çıkabilir. Bunun yanı sıra aşırı alkol tüketimi, hormonal değişimler, kansızlıkta uçuk çıkmasının nedenleri arasında yer alır.
  • Sık sık farklı kişiler ile cinsel ilişki yaşanması, stres, uykusuzluk ve yetersiz beslenme gibi birtakım sorunlar sonrasında da uçuk çıkabilir.
  • Güneşte kalmak, yorgunluk ve yüksek ateş nedeni ile de dudakta uçuk çıkması muhtemeldir.

Uçuk Bulaşıcı Mı?

Uçuk bulaşıcıdır. Tükürük ya da yakın temas sonucunda bir kişiden diğer bir kişiye rahatlıkla geçer. Fakat yakın temas olmadan da uçuğun bulaşması mümkün. Özellikle de uçuğu olan kişi ile ortak eşya kullanıyorsanız bundan hemen vazgeçin. Uçuğu olan kişi ile öpüşmemek, yakın temas kurmamak, çatal, bıçak, bardak gibi ortak eşyalar kullanmamak gerekir. Eğer uçuğa eliniz ile dokunduysanız derhal elinizi dezenfekte etmeniz şart. Aksi taktirde vücudunuzun herhangi bir bölgesine de yayılabilir.

Uçuk Tedavisi

Evinizde hazırlayabileceğiniz pratik yöntemler ile uçuğu tedavi etmeniz mümkün. En çok kullanılan yöntemlerden biri buz kompleksi.

  • Ağrıya ve yanmaya neden olduğu için buz tutmak oldukça iyi gelecek. Böylelikle deri nemlenir ve yanması geçer.
  • 1 çay kaşığı kadar alo vera jelini de direkt olarak uçuğun üzerine uygulayarak tedavi edebilirsiniz.
  • Nane yağı uçuk tedavisinde kullanılan doğal yöntemlerden bir diğeridir. Öncelikle uçuğu su ile temizlemeniz gerekiyor. Ardından küçük bir pamuğu nane yağına batırarak uçuk üzerine uygulayın.

Şifa kaynağı olarak bilinen sarımsak, uçuk tedavisinde de tercih ediliyor. Bir diş sarımsağı ikiye bölün ve daha sonra uçuk üzerine hafifçe sürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir