Mum Neden Yapılır

Mumların neden yapıldığı önemli bir konudur. Mum neden yapılır sorusuna cevap olabilen bazı hammaddeler çok zehirleyici olabilir. Bu nedenle doğal hammaddelerin kullanımı tercih edilmelidir. Yine de endüstride sıklıkla kullanılan ana maddeler aşağıda verilmiştir.

Mum Yapımında Kullanılan Maddeler?

Bu paragrafta mum hangi maddeden yapılır sorusunu cevabına göz atacağız. Mum üretmek için üreticilerin kullandıkları malzemeler şunlardır:

  1. Stearin
  2. Balmumu
  3. Fitil
  4. Boya maddesi

Bir mumun kullanım amacı alev üretmektir. Aleve daha yakından baktığımızda ise karşılaşacağımız bilimsel bakış açısına göre şunu gözlemleriz:

Bir mum yandığında, alevin oluşturduğu ısı kullanılan hammaddeleri eritir. Bu hammaddeler stearin, parafin ve balmumudur. Erimiş madde fitilin üzerine çıkar ve daha fazla sıcaklık olduğunda ise buharlaşır.

Balmumu

Arılar her yıl 11-19 milyon kilo balmumu üretirler. Ancak bunun sadece 5.5 milyonu piyasaya ulaşır. Geri kalanı doğada kalır veya arıcılar tarafından yapay bal yapımında kullanılırlar.

Stearin

1826’da yağların doymuş yağ karışımı, bilim adamları tarafından bir sıvı fraksiyona bir de katı fraksiyona ayırıldı. Sıvı bölüme olein, katı bölüme ise stearin adı verildi. Stearin rengi, yapısı ve kimyasal özellikler nedeniyle, diğer maddelerin yanı sıra mum yapmak için metal kalıplara dökülebilecek en uygun malzeme olarak karşımıza çıkar. Stearin sayesinde eskiden kullanılan kurumlu mum yerine, düzgün bir şekilde yanan kararmayacak bir mum üretimi yapılabildi.

Parafin Mumu

Uzun yıllar boyunca mum üretimi yağ ve balmumu üzerine kuruldu. 19.yüzyılın başlarında örgülü fitilin icadı ve stearik asit keşfi mumların yanma kalitesini tamamen değiştirdi. Birkaç yıl sonra da parafin mumu keşfedildi. Mum yapımında başarılı sonuçlar alındı.

Mumun Ruhu: Fitil

Zaman içinde yapılan bu keşifler mumlarda kullanılan fitillerin de değişmesine neden oldu.1820’de Fransız bilim adamı Cambaceres ilk kez aynı kalınlıktaki 3 pamuk ipliği ördü. Böylece mum yanarken dışarı doğru eğimli durabilecek fitili üretti. Bu şekilde duran fitil mumu üflemeye ihtiyaç kalmadan tamamen yanabilir. Bu buluştan sonra mum için fitil endüstrisi vazgeçilmez hale geldi.

Daha sonra ise fitillerin yanma süreci çeşitli kimyasallar kullanılarak azaltıldı. Üretici fitilin şeklini üretim yöntemine ve kullandığı hammaddeye göre seçer. Stearik asit veya parafin mumundan yapılan çoğu mum için düz örgülü fitil, saf balmumundan ya da stearin veya parafin karışımından üretilen mumlar için yuvarlak fitil kullanılır.

Yuvarlak fitil pamuk ipliklerinin  onu sertleştiren bir kimyasal ile muamele edilmesi sonucu elde edilir. Her mum için ayrı bir fitil kullanılır ve kullanılan iplik sayısı, kalınlığı ve pamuk kalitesi özel olarak seçilmelidir. Stearin mumları için daha kalın fitil kullanılır. Parafin mumu için ise daha ince bir fitil kullanımı uygundur. Saf balmumu kullanıldı  ise yine kalın fitil tercih edilmelidir.

Boya Maddesi

Geleneksel beyaz mumların yanı sıra renkli mumlar da piyasada çok tercih ediliyor. Özel pigment renkleri sayesinde renkli mumlar ışığın rengini değiştirebilir. Tamamen renkli mumlar için yağda çözünebilir boyalar kullanılır. Yeniden batırma ile yapılan dalgalı renkli mumlar için ise pigmentli boyala kullanılır.

Renkler belli gereksinimlere uygun olmalıdır. Renk maddelerinin, yanmanın kalitesi üzerine olumsuz bir etkisi olmamalıdır. Renk mumun yüzeyine eşit dağılmalıdır. Mum yüzeyinin bir kısmı daha renkli görünmemelidir. Boya maddesi ve hammaddelerin birbirine karıştırılması için üreticinin tecrübeli olması gerekir. Renk endüstrisi mum üreticilerine uygun olarak çeşitli standart renkleri geliştirir ve tasarlar.

Özetle mum neden yapılır denildiğinde ilk paragrafta belirtilen stearin, balmumu, fitil ve boya maddesi şeklide cevap verilebilir. Fakat görülüyor ki mum yapımı ciddi bir deneyim isteyen profesyonel bir sektördür. Bu nedenle daha sonra pişman olmamanız açısından mum alırken firmamızı tercih etmenizi öneriyoruz.

Not: Kullandığımız görseller tamamen https://www.tutsucesitleri.com/mum dan alınmıştır. Bu görselleri izin alarak kullandık. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Memnun kalacağınız indirimli ve hızlı teslimatı alışveriş için siz de tutsucesitleri.com’a gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir